Z bólami mięśni i stawów boryka się wiele osób uprawiających MMA. Pomocą w szybkim powrocie do pełnej sprawności mogą stać się zabiegi rozgrzewające i schładzające zmęczone mięśnie. Dzięki wybranym maściom i żelom możemy zminimalizować dolegliwości bólowe, przyspieszyć regenerację oraz natychmiastowo ukoić zmęczoną partię ciała. Po jakie produkty należy sięgać? Jak wykonać taki zabieg?

Regularne treningi, których nie przerywa żadna kontuzja czy nieoczekiwany ból to marzenie każdego zawodnika. Póki organizm bez problemu wytrzymuje intensywność ćwiczeń, wszystko jest w porządku. Pojawienie się bólu jest pierwszą oznaką, że coś robimy nie tak. Sprawa jest całkowicie indywidualna u każdego sportowca, ale też zależy od danej sytuacji. Zdarzyć się mogło, że przez ostatnie tygodnie za dużo trenowaliśmy i zbytnio obciążyliśmy organizm. Świadomy sportowiec wie, że w przypadku utrzymywania się bólu przez kilka dni (mimo stosowania domowych sposobów leczenia) należy niezwłocznie udać się do lekarza sportowego. W wielu przypadkach na lekki dyskomfort pomoże posmarowanie obolałych miejsc odpowiednią maścią i kilkudniowa przerwa regeneracyjna. Maści rozgrzewające i chłodzące są także polecane na początku leczenia, aby uśmierzyć ból i zminimalizować ostre objawy. Poniżej dowiecie się więcej na temat wyrobów kojących bolesność mięśni i stawów dostępnych bez recepty.
 
Na co pomogą maści chłodzące i rozgrzewające?
Maści dla sportowców w tubkach lub słoiczkach mogą być stosowane w przypadku przetrenowania, urazów, obrzęków, stłuczeń, naciągnięć oraz zakwasów. Często są dodawane do pakietów startowych podczas zawodów , aby w domowym zaciszu, po zawodach, skorzystać z ich właściwości wcierając je w obolałe miejsca. To właśnie na te uporczywe dolegliwości możemy stosować doraźną pomoc w formie maści i żeli, zamiast doustnych leków. Zarówno wersja chłodząca, jak i rozgrzewająca tych wyrobów bazuje na niesteroidowych substancjach czynnych. Aby prawidłowo dobrać specyfik, który pomoże nam szybko uporać się z bólem, należy wiedzieć, co jest przyczyną naszego dyskomfortu. Czy jest to stan zapalny, stłuczenie czy skręcenie, a może po prostu przetrenowanie.
 
W jaki sposób działają maści rozgrzewające?
Wyciśnięcie niewielkiej ilości specyfiku i posmarowanie nim okolic kolana wywołuje przyjemne ciepło rozchodzące się dookoła posmarowanego miejsca. W jaki sposób działa maść rozgrzewająca na bolące miejsca na ciele fightera? Przede wszystkim rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu następuje lepsze ukrwienie danego miejsca. Za tę właściwość odpowiadają takie substancje, jak olejki (terpenowy, eukaliptusowy, cynamonowy, goździkowy), kamfora, salicylan metylu czy kapsaicyna. Te elementy zwiększają przepływ krwi, przyspieszają redukcję stanu zapalnego oraz eliminują toksyczne metabolity. Produkty rozgrzewające działają także rozluźniająco i przeciwbólowo, dlatego poprawiają stan sportowca i pozwalają uporać się z nieprzyjemnym dyskomfortem. Podczas nakładania maści rozgrzewających na skórę, warto wykonywać masaż, aby zwiększyć miejscowo ukrwienie, a maść lub żel szybciej się wchłonęły w głąb skóry. Jednak ta forma aplikowania substancji czynnej nie jest polecana w przypadku obrzęku ? wtedy jedynie delikatnie wklepujemy substancję w bolący obszar.
Maść rozgrzewająca powinna znaleźć się w podręcznej apteczce każdego zawodnika, ponieważ zapewnia doraźną pomoc w przypadku przeciążenia i przetrenowania mięśni. Chęć pokonania słabości często przysłania nam własne samopoczucie i nie pozwala rezygnować z wyznaczonego celu. W takich przypadkach szybkim ratunkiem może okazać się maść rozgrzewająca. Co ważne, ten produkt to także wyrób idealnie sprawdzający się w rozgrzewaniu mięśni przed treningiem ? warto po niego sięgnąć zwłaszcza w okresie zimowym. Oczywiście nie zastąpi on standardowej rozgrzewki, jednak przygotuje mięśnie do wysiłku i może zapobiec pojawieniu się urazów.
 
W jaki sposób działają maści chłodzące?
Na drugim końcu skali są maści chłodzące. Jak sama nazwa wskazuje ? przynoszą ciału przyjemne orzeźwienie i odprężenie. Powinny być stosowane naprzemiennie z lodowatymi okładami (np. z kostek lodu owiniętych w materiał). W składzie maści chłodzących dla zawodników znajdziemy najczęściej mentol, miętę i tymianek, które zapewniają kojący chłód, znieczulają i łagodzą dyskomfort. Stosowanie maści chłodzącej zmniejsza ból i łagodzi stan zapalny.
 
Kiedy stosować maść chłodzącą?
Maści i żele chłodzące są pomocne w przypadku stanów zapalnych, obrzęków, stłuczeń, naderwania mięśni, zwichnięcia stawu czy skręcenia. Wystarczy jeden nieprzemyślany ruch, nierówna nawierzchnia czy zbyt gwałtowny podskok i gotowe ? uraz uniemożliwia dalszy trening. Należy wówczas najszybciej schłodzić problematyczne miejsce okładem, a następnie doraźnie posiłkować się maścią chłodzącą. Jeśli specyfiki chłodzące nie przynoszą ulgi, opuchlizna nie zmniejsza się lub staje się bordowo-fioletowa, to należy skonsultować się z lekarzem. Co istotne, maść chłodząca idealnie sprawdza się także po intensywnym wysiłku fizycznym, ponieważ rozluźnia zmęczone i napięte mięśnie, łagodzi ból oraz odpręża.
 
A więc dla zachowania zdrowia i sprawności wojownikom  przydadzą się dwie tubki sprawdzonych żeli lub maści ? te o właściwościach rozgrzewających do stosowania przed treningiem, a chłodzące ? jako przyjemne odprężenie dla mięśni po treningu.