Walka rozpoczyna się wtedy gdy obaj zapaśnicy uderzą oboma dłońmi o ring. Walki w sumo nie trwają długo, najczęściej kilka sekund. Walki trwające powyżej minuty stanowią prawdziwą rzadkość i są głośno oklaskiwane. Generalnie publiczność podczas walk zachowuje się bardziej jak na stadionie niż na pikniku. Pomimo tego, że powszechne jest jedzenie, picie i rozmowy towarzyskie to podczas walki jest naprawdę gorąco. Wszyscy krzyczą, zachęcają i gorąco klaszczą po udanej akcji swojego ulubieńca.
Na ringu jest sędzia ? Gyoji ? także w tradycyjnym stroju. Z ciekawostek jest on, zgodnie z tradycją, gotowy do popełnienia Seppuku w przypadku podjęcia złej decyzji. Ma przy sobie tradycyjny sztylet Tanto oraz tradycyjny wachlarz bojowy ? Gunbai. Oczywiście w dzisiejszych czasach to tylko symbolika i nikt już nie wypruwa sobie flaków na oczach widzów. Decyzje sędziego wspomagane są przez pięciu sędziów ? Shinpan ? siedzących wokół ringu w czarnych strojach.
Walki bywają bardzo widowiskowe. Obserwując na żywo jeden dzień zmagań mieliśmy okazję zaobserwować jak różnorodnie i efektownie można zaryć twarzą w glinę lub wylądować na widowni. Najczęściej widownia bardzo żywo reaguje na tego typu sytuacje
W klasie mistrzowskiej na koniec walki zwycięzca otrzymuje kopertę z pieniędzmi a czasem inne nagrody ? na przykład tradycyjny łuk.