W stolicy Bułgarii, kwalifikację do zawodów w Tokio uzyskało 36 osób (po 12 kobiet, wolniaków i klasyków). W tym gronie znalazł się tylko jeden reprezentant Polski.

Podczas igrzysk olimpijskich 1996 w Atlancie, medale wywalczyło pięciu Biało-Czerwonych klasyków. W Tokio pięć osób będzie liczyła cała polska reprezentacja w zapasach. Po mistrzostwach świata 2019 i turniejach kontynentalnych było wyłonionych po 14 uczestników igrzysk olimpijskich z każdej kategorii. W Sofii toczyła się rywalizacja o dwie ostatnie przepustki. Najlepszy w zmaganiach zapaśników do 65 kilogramów w stylu wolnym okazał się Magomedmurad Gadżijew. Trzecie miejsca zajęli: Zbigniew Baranowski (86 kg), Radosław Baran (97), a także Robert Baran (125). Kwalifikację do igrzysk uzyskało tylko po dwóch zawodników – finaliści tego turnieju. Pojedynek o trzecią pozycję wygrała również Anna Łukasiak (50 kg), ale i ona nie powalczy w najbliższych IO. W 1/8 finału odpadły Aleksandra Wólczyńska (62) i Natalia Strzałka (68), a w 1/4 – Patrycja Sperka (76). Natomiast z polskich klasyków rywalizujących w Bułgarii najdalej dotarł Rafał Krajewski. W półfinale najcięższej kategorii – 130 kilogramów – pokonał go aktualny mistrz Europy – Alin Alexuc Ciurariu. W 1/8 finału odpadli Michał Tracz (60) oraz Geworg Sahakjan (67), a Edgar Babajan (77) przegrał już w kwalifikacjach

Po mistrzostwach świata 2019 uzyskane nominacje dla kraju do igrzysk olimpijskich w Tokio miały cztery osoby z Polski: Roksana Zasina (53 kg), Jowita Wrzesień (57), wolniak Kamil Rybicki (74) oraz klasyk Tadeusz Michalik (97). Brązowy medal podczas tego czempionatu zdobył Gadżijew. Urodzony w Dagestanie zapaśnik wystąpił wtedy jednak w kategorii nierozgrywanej na igrzyskach – do 70 kilogramów – i o olimpijską przepustkę musiał powalczyć w marcowym turnieju kontynentalnym w Budapeszcie i światowych kwalifikacjach w Sofii.