Kopnięcie w jądra pod względem skali bólu porównuje się z bólem, jaki kobiety odczuwają podczas porodu bez znieczulenia. Czy tak jest w rzeczywistości, nie wiadomo, ponieważ nikt nie zbadał doznań bólowych w obu sytuacjach. Każdy z nas ma inny próg odczuwania bólu, inaczej go znosi. Niewątpliwie jednak kopnięcie w jądra przynosi mężczyźnie tak ogromny ból, że niektórzy tracą przytomność. Jakie są konsekwencje urazu jąder?

Urazy jąder i moszny dotyczą głównie młodych mężczyzn uprawiających sporty walki. Na ogół obrażenia jąder dotyczą mężczyzn w wieku między 15. a 40. rokiem życia, co związane jest głównie z aktywnością sportową, ale czasami i młodzieńczą brawurą.

Uraz jąder – dlaczego tak boli?

Jądra są narządami parzystymi zaliczanymi do męskich wewnętrznych narządów płciowych. Wraz z przylegającymi do ich tylnych brzegów najądrzami leżą w mosznie. Lewe jądro jest większe i położone na ogół nieco niżej niż prawe. W strukturze jądra można wyróżnić dwie części. Pierwszą jest miąższ jądra, drugą otaczająca go błona biaława. Błona biaława jest strukturą silnie unerwioną i dlatego bardzo wrażliwą. Każde z jąder okryte jest osłonkami. Są one odpowiednikami warstw przedniej ściany brzucha.

Męskie jądra kształtują się w jamie brzusznej, a dokładnie w okolicy żołądka. W miarę rozwoju płodu, zmieniają one swoją pozycję i trafiają do moszny. Jednak nerwy wciąż są umocowane w obszarze, w którym się kształtowały. To właśnie dlatego cios w jądra tak boli. Spowodowany kopniakiem ból roznosi się po całym podbrzuszu.Informacja o urazie jąder dochodzi do mózgu z prędkością bliską 300 km/h. Na taki sygnał mózg musi zadziałać. Mózg reaguje wielotorowo. Przede wszystkim dostajemy nagły zastrzyk endorfin, czyli naturalnego środka przeciwbólowego. Ale nagły wzrost stężenia hormonów szczęścia powoduje spadek ilości tlenu.

To sprawia, że po urazie może się pojawić silny ból głowy lub wymioty. Czasami ból pochodzący z jąder uaktywnia te obszary mózgu, które odpowiadają za wytwarzanie łez. Kolejnym ośrodkiem, który reaguje na silny ból jest ucho środkowe, którego reakcja może spowodować nudności, a nawet wymioty.Pojawienie się silnego bólu to dla mózgu z jednej strony informacja, że doszło do urazu i trzeba złagodzić nieprzyjemne doznanie, a z drugiej, że trzeba pamiętać o zdarzeniu. To właśnie dlatego po np. kopnięciu w jądra instynktownie łapiemy się za brzuch, zginamy wpół lub zwijamy w pozycji embrionalnej.

Aktywność nerwów brzusznych zainicjowana bólem sprawia, że zwiększa się częstotliwość bicia serca i temperatura ciała oraz zaczynamy się pocić.

Uraz jąder – jak ulżyć bólowi?

Uraz jąder to niezwykle bolesne doświadczenie. Są jednak sposoby, aby nieco ulżyć sobie w cierpieniu.Pierwszą rzeczą jaką warto zrobić to położyć się, aby w naturalny sposób uspokoić krążenie krwi. W pozycji leżącej łatwiej też przeczekać ból głowy, który potrafi być bardzo silny. Gdy wyciszy się aktywność ucha środkowego miną też mdłości.Pomocne będzie także schłodzenie obolałego miejsca. Po dotarciu do domu warto zdjąć ubranie i bieliznę i przyłożyć do krocza okład z zimnej wody.Jeżeli ból nie ustępuje konieczna jest wizyta u urologa. W ciężkich przypadkach najlepiej udać się do szpitala.

Uraz jąder – typy obrażeń, konsekwencje

W obrębie jąder i moszny może dojść do obrażeń otwartych lub zamkniętych. Z otwartymi mamy do czynienia w przypadku przerwania ciągłości skóry moszny. W przypadku uszkodzenia samej moszny najczęściej zdarza się powstanie ubytku skórnego. Jeżeli chodzi o jądro, to może ono ulec stłuczeniu, rozerwaniu bądź rozkawałkowaniu.Stłuczenie jądra może być powikłane wytworzeniem się krwiaka, ale możliwy jest również przebieg stłuczenia bez rozwoju krwiaka jądra. Istotą zaś rozerwania jądra jest przerwanie ciągłości osłonki białawej.Rozkawałkowanie jądra jest najcięższym i najgroźniejszym w skutkach możliwym obrażeniem tej okolicy ciała. Na skutek urazu może dojść również do pourazowej amputacji jądra lub obu jąder jednoczasowo.

Należy pamiętać, że ból w okolicy moszny po błahym nawet urazie może sugerować skręt jądra, który jest bardzo poważnym stanem dlatego w takiej sytuacji należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.