Temat badań, wpadek czy sprawy kolejnych zawieszeń związanych z polityką antydopingową w UFC, zawsze budziły żywe dyskusje wśród fanów amerykańskiej organizacji. Gorącym tematem w niejednej z nich był wątek poświęcony marihuanie. Sprawa ma kolejny rozdział. USADA (Amerykańska Agencja Antydopingowa) wprowadziła nowy program badań, którego celem jest sprawniejsze wykrywanie m.in. kannabinoidów.

W centrum rewolucyjnych zmian przedstawionych przez USADA znalazła się nowa metoda zbierania próbek pozwalająca wykryć niektóre substancje aktywne, w tym m.in. związku THC, który zawarty jest w konopiach. Informację organizacja przekazała za pośrednictwem swojej strony, a mediach społecznościowych przekazał ją także Jeff Novitzy pracujący w USADA. 

– W organizacji rozpoczął się proces wprowadzenia nowej metody pobierania próbek (doustnej). Największym plusem jest możliwość wykrycia potencjalnego zażycia zakazanych substancji (jak marihuana/THC) w ciągu kilku godzin od użycia, a nie tego, co wydarzyło się tydzień czy miesiąc temu – napisał wtedy Novitzky na Twitterze.

Jak nowa metoda wygląda w praktyce? Badanie polega na pobraniu śliny z jamy ustnej. Niepotrzebne są także zbyt wymagające okoliczności zewnętrze do skutecznego uzyskania próbki. Już po dziesięciu minutach bez jedzenia i picia można przeprowadzić bezbolesne badanie, które trwa dosłownie kilka minut. Największym atutem jest uzyskanie odpowiedzi o zawartości substancji w organizmie szybko po ich użyciu. Cały czas pobieranie krwi czy moczu będzie wykorzystywane, natomiast nowe badania zminimalizują ryzyko błędnej oceny wyników i pozwolą na sprawiedliwą ocenę okresu zażycia substancji. W przeszłości bowiem zdarzały się przypadku, kiedy substancje zostały użyte w czasie, który nie obejmował kontroli antydopingowej, a wyniki dawały wynik pozytywny.

Nowa metoda obowiązuje od 11 grudnia 2019 roku i obejmuje wszystkich zawodników. Aby pomóc w zrozumienie „innowacyjnych” sposobów pobierania próbek w UFC, organizacja przedstawiła przewodnik, który krok po kroku tłumaczy najważniejsze zmiany. Pojawiła się także grafika prezentująca w dziesięciu krokach kolejność prawidłowego pobrania próbki.