Tony Ferguson to znakomity  amerykański zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA), zwycięzca 13 sezonu reality show The Ultimate Fighter w wadze półśredniej z 2011 oraz tymczasowy mistrz Ultimate Fighting Championship w wadze lekkiej z 2017.


W MMA zadebiutował 12 kwietnia 2008, wygrywając z Steve’em Avalosem Do końca roku wygrał dwa kolejne pojedynki, w tym jeden z utytułowanym thai-boxerem Joem Schillingiem przez poddanie. 25 października 2010 zdobył pas mistrza PureCombat w wadze półśredniej po pokonaniu Brocka Jardine’a przez techniczny nokaut.

Uzyskawszy od debiutu rekord 10 zwycięstw i 2 porażek w 2011, wziął udział w programie The Ultimate Fighter, gdzie znalazł się w drużynie prowadzonej przez Brocka Lesnara. Ostatecznie Ferguson wygrał program w kat. półśredniej (do 77 kg), pokonując w finale 4 czerwca 2011 Ramseya Nijema przez KO w pierwszej rundzie i otrzymując w nagrodę kontrakt z UFC.

24 września 2011 na UFC 135 pokonał Aarona Rileya przez TKO w pierwszej rundzie natomiast 3 grudnia tego samego roku wypunktował Bahamczyka Yvesa Edwardsa 5 maja 2012 przegrał z Michaelem Johnsonem jednogłośnie na punkty, notując pierwszą porażkę w UFC. 19 października 2013 poddał duszeniem Mike’a RioWygrana nad Rio zapoczątkowała passę dziewięciu zwycięstw z rzędu Fergusona w organizacji. Od października 2013 pokonywał m.in. Gleisona TibauJosha ThomsonaEdsona Barbozę czy Rafaela dos Anjosa.

W tym czasie był również dwukrotnie zestawiany z Chabibem Nurmagomiedowem w tym raz o tymczasowe mistrzostwo UFC wagi lekkiej (marzec 2017), jednak do obu walk nie doszło z powodu problemów zdrowotnych Rosjanina. Zamiast tego o tymczasowe mistrzostwo zmierzył się 7 października 2017 z Kevinem Lee, którego ostatecznie pokonał przez poddanie w trzeciej rundzie, i zdobył pas.

1 kwietnia 2018 doznał kontuzji i musiał zrezygnować z zaplanowanej walki na 7 kwietnia o regularne mistrzostwo wagi lekkiej z Nurmagomiedowem. Nowym rywalem Rosjanina został Al Iaquinta, natomiast prezydent UFC Dana White poinformował, że w momencie zdobycia przez któregoś z zawodników mistrzostwa, tymczasowy pas zostaje odebrany Fergusonowi i tak też się stało.

6 października 2018 podczas UFC 229 pokonał przez techniczny nokaut Anthony’ego Pettisa, który nie wyszedł do trzeciej rundy z powodu kontuzji ręki.