Międzynarodowa Federacja Bokserska (IBA) wzywa Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) do cofnięcia nadchodzącym Igrzyskom Europejskim w Krakowie statusu kwalifikacji olimpijskiej. Wszystko z powodu zakazu dla rosyjskich i białoruskich sportowców.

Już 21 czerwca rozpoczną się III Igrzyska Europejskie, które potrwają do 2 lipca. Gospodarzem imprezy będą Kraków oraz Małopolska. Aż 19 z zaplanowanych 29 dyscyplin ma odbyć się w randze kwalifikacji do nadchodzących igrzysk olimpijskich w Paryżu.Takiemu rozwiązaniu przeciwna jest Międzynarodowa Federacja Bokserska (IBA). Organizacja wezwała Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) do cofnięcia statusu kwalifikacji.Wszystko z powodu decyzji Europejskiego Komitetu Olimpijskiego (EOC), która uniemożliwia sportowcom z Białorusi i Rosji wzięcia udziału w imprezie. „Z tego powodu Igrzyska Europejskie 2023 nie mogą dłużej pozostać uznanymi przez MKOl kwalifikacjami do Paryża 2024 i muszą zostać unieważnione” – napisała IBA w oświadczeniu.

-,,Po to, aby przeciwdziałać dyskryminującym działaniom podjętym przez E0C w stosunku do zaleceń wydanych na ostatnim posiedzeniu Zarządu MKOl” – dodano.

Stanowisko Międzynarodowej Federacji Bokserskiej nie dziwi. Dlaczego? Jej prezesem jest bowiem Rosjanin Umar Kremlow, a największym sponsorem – rosyjski Gazprom.Co ciekawe, w tym tygodniu powstała

nowa światowa organizacja bokserska, która ma być niezależna od IBA.