Ashihara Karate to nowoczesny styl wywodzący się z karate Kyokushin. Założycielem stylu Ashihara Karate był nieżyjący już japoński mistrz Kancho Hideyuki Ashihara (1944-1995) , który przez wiele lat trenował Karate Kyokushinkai i był jednym z uczniów Sosai Masutatsu Oyamy.

W latach 70-tych Ashirara próbował łączyć karate z aikido, jujitsu i uliczną samoobroną. Następnie wprowadził te elementy do treningów, tworząc swój własny styl.
Kancho Ashihara po latach przemyśleń i doświadczeń doszedł sam do bardziej logicznych i racjonalnych rozwiązań technicznych w karate, na podstawie których stworzył swój własny system opierający się na zasadzie ? SABAKI. Głównym elementem tego stylu jest technika tzw. ?sabaki?. Zrezygnował także z tradycyjnych form kata, wprowadzając własne, bardziej zbliżone do realnej walki kata.
Zasadą Ashihara Karate Sabaki ? jest minimalizować siłę ataku przez przejście do pozycji w której można wykorzystać siłę atakującego i użyć ją przeciwko niemu. Podstawą tej unikalnej strategii jest ? SABAKI ? ruch na zewnątrz linii ataku do pozycji ?ślepa strefa?, z której można wyprowadzić skuteczny kontratak.
Tworząc swój system walki Ashihara Karate ? na podstawie technik Karate i zasadzie SABAKI, Kancho Hideyuki Ashihara włączył jednocześnie techniki Nagewaza i Newaza (rzutów i chwytów) oraz zmienił lub skorygował niektóre bloki i uderzenia. Rozwinął on również technikę pracy nóg i szybkie zmiany pozycji. Takiej strategii walki został podporządkowany cały system szkolenia w Ashihara Karate.
Ten nowy, niezwykle żywy, realny i efektowny system walki w krótkim czasie rozpowszechnił się w większości krajów świata. W roku Hideyuki Ashihara 1980 powołał organizację NIKO (New International Karate Organisation), zwaną Ashihara Karate.
W 1987 roku promocją Ashihara Karate w Szwecji, Skandynawii, a następnie w Europie rozpoczął znany mistrz Karate Kyokushinkai Shihan David Cook, który w tym samym roku wspólnie z Shihan Dave Jonkers z Holandii założył European Ashihara Karate Organisation (EAKO), a następnie nową organizację Ashihara, która nosi nazwę Ashihara International Karate Organisation (AIKO), której Shihan Cook stał się pierwszym prezydentem.
Metody treningu w Ashihara International Karate zostały przez Shihan Cook i Shihan Jonkers znacznie ulepszone i japońskie podstawy zostały zmienione przez metody treningu, które dają lepsze rezultaty w dużo krótszym czasie.
Kata Ashihara Internetional Karate Organisation są całkowicie nowe i bardziej funkcjonalne. Wszystkie 11 kata AIKO są prezentowane z partnerem, co daje elementy realistyczne, wzięte z realnego życia, a czego brak w tradycyjnym kata. Nowe autorskie kata stanowią logiczny pomost pomiędzy uczeniem podstaw, a walką. Shihan David Cook (8. dan) i Shihan Dave Jonkers wykorzystali całkowitą swobodę w zmianach i udoskonaleniach tworząc w ten sposób nowy dynamiczny system karate knockdown, który nie posiada granic i jest ciągle rozwijany
Najbardziej znanym przedstawicielem stylu Ashihara na świecie jest 3-krotny mistrz organizacji K-1 Holender Semmy Schilt.

Od 1997 roku Ashihara Karate jest praktykowane w Polsce. Główne Dojo Ashihara Karate w Polsce i zarazem siedziba Polskiego Centrum Ashihara Karate mieści się w Darłowie, szefem jest sensei Dariusz Winiarski.
Od 1997 roku PCAK reprezentuje organizację międzynarodową AIKO, na której czele stoją aktualnie Dave Jonkers i Semmy Schilt!